KAMAPOL Kamil Kuczyński
Oferujemy usuwanie gniazd os, pszczół i szerszeni na terenie Warszawy, Pułtuska, Nasielska, Legionowa, Wyszkowa i okolic (powiat warszawski, warszawski zachodni, wołomiński, legionowski, nowodworski, pułtuski, wyszkowski).
Działamy szybko, bezpiecznie, profesjonalnie i niedrogo.
Zadzwoń.
KAMAPOL Kamil Kuczyński
Tel. 517-717-998
06-120 Winnica, ul. Widok 11
woj. mazowieckie, powiat pułtuski
kamapol@onet.pl
Szerszeń jest to gatunek owada, największy z osowatych występujących w Europie Środkowej, pospolity na terenie całej Polski, zwłaszcza w pobliżu terenów zamieszkiwanych przez ludzi. Żywi się owadami, owocami oraz sokami niektórych drzew.
Typowym siedliskiem szerszeni są lasy liściaste. Gniazda zakładane są w dziuplach drzew, zwłaszcza dębów. Ze względu na utratę naturalnych siedlisk owad ten przystosował się do życia w pobliżu terenów ludzkiej aktywności (tereny zurbanizowane oraz wykorzystywane rolniczo). Gniazda buduje najczęściej w dziuplach drzew, a także w norach ziemnych, opuszczonych ulach, czasem na wolnym powietrzu, lecz w miejscach osłoniętych (np. pod okapem dachu lub w dziurach i zagłębieniach w ścianach budynków). Na terenach zurbanizowanych szerszenie korzystają również ze skrzynek lęgowych dla ptaków (zwykle opuszczonych, ale zdarza się, że koegzystują w skrzynce lęgowej razem z ptakami).
Długość ciała królowej (samica) 25–35 mm, samca 21–23 mm, a robotnicy 17–24 mm. Ubarwienie zmienne, zależne od regionu, płci i stopnia rozwoju. Forma typowa dla obszaru Polski ma tułów czarny w rude plamy, odwłok żółty w czarne pasy. Głowa szerszenia zaopatrzona jest w silne żuwaczki, z dobrze widocznym żółtym rysunkiem. Samce różnią się od samic brakiem żądła i dłuższymi czułkami. Loty ustają, gdy przez większość dnia temperatura nie podnosi się powyżej 10°C. Opuszczają gniazdo mniej więcej 15-20 września.